WordPress Yazıları Sayfalara Bölmek

6 Aralık 2018 0 Yazar: Onur Cici

WordPress sitenizde uzun yazılar mı hazırlıyorsunuz? Bu durumda yazılarınızı sayfalara bölmek isteyebilirsiniz çünkü çok uzun içerikler kimi zaman okuyucuların gözünü korkutuyor, binlerce kelimeyi tek bir sayfada görmek istemiyorlar. Ayrıca bol görselli-uzun sayfaların yüklenmesi de uzuyor. Bu gibi durumlarda WordPress yazıları sayfalara bölmek ve kullanıcıların adım adım ilerlemesine izin vermek çok daha iyi bir çözüm olabilir.

Neden bu uzun yazıları çoklu sayfalara bölmek isteyeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz, işte bunla ilgili beş gerekçe;

Sayfa görüntülenmenizi arttırır: Yazının her ayrılan kısmı, ayrı bir sayfa olarak çalışır. Yani bir kullanıcı her kısma tıkladığında, bunlar da sayfa görüntülenmesi olarak kaydedilir. Dolayısıyla AdSense reklamları her sayfada yeniden gözükür ve reklam geliriniz artar, görüntülenmeniz çoğalır.

Yüklemek kolaylaşır: Eğer eklediğiniz içerik çok uzunsa veya bolca fotoğraf içeriyorsa, kullanıcıların bunları tek seferde yüklemesi zaman alabilir. Özellikle yavaş internet bağlantıları veya eski cep telefonlarında bu rahatsızlık yaratabilir. Fakat eğer bir içerik birden fazla kısma bölünürse, genel sayfa yüklenme hızı artacaktır.

Birden fazla kısım: Çoğu zaman yazılar içinde birden fazla kısım, başlık yaratıyoruz. Örneğin bir mobil inceleme yazıyorsanız, bunları kamera, ekran, donanım, performans, oyunlar gibi alanlara ayırırsınız. Bu tip içerikleri sayfalara bölmek son derece pratiktir.

 

Standart HTML formatı: Eğer SEO konusunda endişeleriniz varsa da, WordPress’te sayfalandırma yapmak SEO’ya zarar vermeyecektir. Bunun sebebi ise WordPress’in standart HTML işaretlemesi kullanıyor oluşu. Yani arama motorları yazılarınızın sayfalara ayrıldığının farkına varacak.

Bir WordPress yazısını sayfalara bölmek için bir eklentiya ya da yüksek kod bilgisine dahi ihtiyacınız yok. Varsayılan olarak WordPress sistemi size bu imkanı veriyor. Peki WordPress yazıları nasıl sayfalara bölünür?

WordPress Yazılarını Sayfalandırmak

Yapmanız gerekenler aslında çok basit.

 • İlk olarak yazı düzenleyicisine gidin ve buradan tıpkı normalde olduğu gibi içeriğinizi girin.
 • Ardından uzun içeriğinizi eski şekilde yazın ve işlem bittikten sonra metin editörüne geçin. Yazıyı düzenlerken sağ üst tarafta Görsel-Metin seçeneklerinden Metin’i seçerek bunu yapabilirsiniz.

 • Gördüğünüz gibi yazınız birden HTML görünümüne döndü. Şimdi de yazının hangi kısmını bölmek istediğinize karar verin ve o noktanın altına şu kodu yerleştirin;

<!–nextpage–>

 • Sayfa sayısını arttırma niyetiniz varsa, yukarıdaki adımları birden fazla kez tekrar edebilirsiniz.
 • Bölümlendirme işleminiz sonlanınca, normal Görsel düzenleyici kısmına geçin. Burada yazının sayfalandırdığınız kısımlarında ‘Page Break’ adlı bir işaret göreceksiniz.

 • Basitçe içeriğinizi sayfalara bölmeyi başardınız. Sayfa sayısını istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz.
 • Şimdi de yine sağ üstte yer alan ‘Değişikliklerin Önizlemesi’ adlı ikona tıklayın ve çalışıp çalışmadığına, nasıl gözüktüğüne bakın. Eğer yazının altında 1,2, 3… gibi rakamlar görüyorsanız başarıyla olmuş demektir.

Peki ya Page Break damgası gözükmüyorsa? Bu genellikle web sitenizde kullanılan yazı tipinden ötürü olmaktadır. Eğer yukarıda verdiğimiz kodu doğrudan kopyalayıp yapıştırdıysanız, düzgün çalışmayabilir. Bu gibi durumlarda sözdizimini elle girmeniz gerekiyor.

Gireceğiniz kod şöyle olacak;

Küçüktür işareti ( < ), ünlem işareti (!), iki tire ( — ), “nextpage”, tekrar iki tire ( — ) ve son olarak da büyüktür işareti ( > )).

Tüm bu karakterleri elle, boşluksuz olarak girmeye özen gösterin.

Eğer şimdi Page Break damgasını görüyor fakat içeriğin alt kısmında sayfalandırma numaraları yer almıyorsa, bu problem kullandığınız temanın bu özelliği desteklemiyor oluşundan kaynaklanmaktadır. Aslında günümüzde hemen hemen her temada bu özellik var fakat eğer sizinki izin vermiyorsa, çözüm şu şekilde;


Değişiklik yapmadan önce sitenizin yedeğini almayı unutmayın.

 1. Görünüm > Düzenleyici menüsüne gidin. Burada alt kısımlarda yer alan temanızdaki single.php dosyasını seçin.
 2. Şu alanı tespit edin –
 3. O satırın tam altına şu kodu yerleştirin;

 

 1. Şimdi düzenlemenizi kaydedin ve eklediğiniz yazıyı yenileyin. Artık içeriğinizin alt kısmında sayfalandırma rakamlarını göreceksiniz.

Kişiselleştirme (Tecrübeli Kullanıcılar İçin)

Sayfaları ayırdığınız zaman bunlar sıradan rakamlar şeklinde gözükecek fakat CSS gibi, özel yazılar gibi kişiselleştirme imkanınız da bulunuyor. Bunun için yukarıda adım 3’te verilen kod yerine aşağıdaki kodları kullanın;

Sayfaları özelleştirmek hakkında daha detaylı bilgi için https://codex.wordpress.org/Function_Reference/wp_link_pages sayfasını ziyaret edebilrsiniz.