Telefonunuz Dinleniyor Mu Nasıl Anlarsınız

Telefonunuz Dinleniyor Mu Nasıl Anlarsınız

28 Mart 2020 0 Yazar: Onur Cici

Telefonunuzun bir şekilde dinlendiğini, izlendiğini veya takip edildiğini gösteren birçok işaret vardır. İşaretler çok ince olabilir, ancak neye dikkat etmeniz gerektiğini bildiğiniz zaman, bulması çok kolay da olabilirler:

Çağrılar sırasında olağan dışı sesler

Telefonda 3. bir kişinin kurduğu bir program vs varsa konuşma sırasında telefonunuzdan gelen uzaktan, sıra dışı, statik veya cızırtılı sesler bir işaret olabilir. Bu, günümüzün dijital ağlardaki telefonları için normal değildir. Bu geçmişte kaldı ve eski tarz analog ağlarla ilişkili. Parça parça sesler duyuyorsanız telefonunuzun dinleniliyor olma olasılığı vardır.

 • Bu işaretler dinlendiğinizi %100 göstermez, çünkü ekolar, statik ve takır tukur sesleri aynı zamanda kötü çekimden de kaynaklanabilir.
 • Statik gürültü, bağlı iki iletkenden kaynaklanan kapasitif bir boşalmadan da kaynaklanabilir.
 • Yüksek kademeli uğultu daha da büyük bir göstergedir.
 • Düşük frekansta bir ses-bant genişliği sensörü kullanarak kulağınızın duyamayacağı sesleri kontrol edebilirsiniz. Gösterge dakikada birkaç kez belirirse, bir sorun var demektir.

Telefonunuzu diğer elektronik cihazların çevresinde kullanın.

Telefonunuzun dinlendiğinden şüpheleniyorsanız, bir sonraki telefon görüşmeniz sırasında radyo veya televizyona gidin. Telefonunuzun kendisinde duyulabilir bir girişim olmasa bile, başka bir elektronik cihazın yanında durduğunuzda, bu cihazda statik ses olmasına neden olacak şekilde parazit oluşma olasılığı vardır.

 • Ayrıca, telefonu aktif olarak kullanmadığınızda ses çıkıyor mu ona da bakmalısınız. Aktif bir kablosuz telefon sinyali, telefonunuza ek bir yazılım veya donanım takılmadan bile veri iletimini bozabilir.
 • Bazı casus yazılımlar, FM radyo bandına yakın frekansları kullanır; bu nedenle, radyonuz mono bandına ayarlandığında ve telefon radyoya çevrildiğinde ses kesiliyorsa, bu yazılımlardan biri kullanımda olabilir.
 • Aynı şekilde, bu tür yazılımlar, UHF kanallarındaki TV yayın frekanslarına müdahale edebilir. Antenli bir TV kullanarak UHF bandını açtığınızda telefonla görüşürken yayın kesiliyorsa sebebi yine bu yazılımlar olabilir.


Normalden daha çabuk biten pil

Dinlenen veya izlenen bir cep telefonunun bir başka göstergesi de pil performansını normalden daha hızlı düşürmesidir. Bir cep telefonu izleniyorsa, etkinliklerinizi kaydeder ve üçüncü bir tarafa iletir. Bu, daha fazla pil kullanımı şeklinde yansır ve bunun sonucunda pil ömrü daha hızlı kaybolur. Dinlenen bir cep telefonu, telefon boştayken bile, sürekli olarak odadaki konuşmaları kaydediyor olabilir. Ve tabii ki bunun sonucunda pil ömrü sürekli azalır. Bunu, bataryanızı aynı model başka bir telefonda kullanarak test edebilir ve sonuçları karşılaştırabilirsiniz. Telefonunuz aynı model ve yazılımdaki bir telefondan daha fazla pil kullanıyor mu? Öyleyse, telefonunuz dinleniyor olabilir veya bir şekilde bozuk olabilir.

Telefon, kullanılmadığında ekran açılıp kapanır

Telefonunuz kullanmadığınızda ses çıkarıyor veya ekranını aydınlatıyor mu? Arama ve mesajlar haricindeki uyarılar, telefonunuz kullanılmadığında uyuyan bir bebek kadar sessiz olmalıdır. Ayrıca sebepsiz yere yeniden başlatılıyor mu? Öyleyse, birinin cihazınıza uzaktan erişmesi mümkündür.

 • Telefonunuz yanar, kapanır, başlar veya herhangi bir şey yapmadan bir uygulamayı kurmaya başlarsa, telefonunuza giren ve bir dokunuşla kontrol eden biri olabilir.
 • Öte yandan, verilerin iletimi sırasında rastgele parazit varsa, bunların herhangi biri olabilir.

Telefonun kapanması çok zaman alıyor

Bir akıllı telefon kapanmadan önce, halihazırdaki işleyen tüm işleri bitirmesi gerekir. Telefonunuz birine veri gönderiyorsa, kapatılmadan önce işlemi tamamlaması gerekir. Sonuç olarak, bir telefon, özellikle bir arama, metin, e-posta veya web taramasından sonra kapanması normalden uzun sürerse, üçüncü bir tarafa bilgi gönderiyor olabilir.

 • Cep telefonunuzun normalden daha uzun bir süre kapalı kalmayacağını veya kapattıktan sonra bile arka ışığın açık kalmaya devam etmesine dikkat edin.
 • Bu, cep telefonunuzun kullanıldığının bir işareti olsa da, telefonunuzun donanımında veya yazılımında dinlenmeyle tamamen ilgili olmayan bir aksaklık olduğu anlamına da gelebilir.

Pil sıcaklığı aşırı şekilde artıyor

Olası bir telefon takibinin bir başka göstergesi, bataryanızın sıcaklığıdır. Telefon, telefonunuzu kullanmadığınızda bile ısınıyorsa, gizlice veri aktarımı yapıyor olabilir. Ancak bu sadece potansiyel bir işarettir.

 • Tabii ki, sıcak bir batarya sadece aşırı kullanıldığının bir işareti olabilir. Bu, özellikle cep telefonunuz zaten bir yıldan eskiyse geçerlidir, çünkü piller zamanla azalır.

Sıra dışı metin mesajları almak

Rasgele sayılar, semboller veya karakterler içeren garip metin mesajları alıyor musunuz? Casus yazılımın uzaktan kumanda özelliği, telefonunuza kodlanmış gizli metin mesajları göndererek çalışır ve bazı durumlarda yazılım düzgün çalışmıyorsa görülebilir. Bu düzenli olarak gerçekleşirse, telefonunuzda bir casus uygulaması olabilir.

 • Bazı programlar hedef cep telefonuna komut göndermek için SMS metinleri kullanır. Bu programlar hızlı bir şekilde kurulursa, bu mesajlar görünebilir.

Artan veri kullanımı

Daha az güvenilir olan casus uygulamaların bazıları, telefonunuzdan toplanan bilgileri göndermek için fazladan veri kullanır, bu nedenle aylık veri kullanımınızdaki açıklanamayan herhangi bir artışa dikkat edin. En iyi casus yazılım programları veri kullanımını azaltmıştır ve tespit edilmesi neredeyse imkansız olacak, ancak zayıf programlar hala çok veri kullanmaktadır.

 • Birçok casus program telefon kayıtlarınızın kayıtlarını çevrimiçi sunuculara gönderir ve bunu yapmak için veri planınızı kullanır. Daha eski programlar büyük miktarlarda veri kullanır, bu sayede fark edilmeleri daha kolay olur, ancak yeni programlar gizlemek daha kolaydır, çünkü daha az veri kullanırlar.