Ne Sitesi Açmalıyım

Ne Sitesi Açmalıyım

18 Kasım 2018 0 Yazar: Onur Cici

Ne Sitesi Açmalıyım?

İnternet sitesi açmak neredeyse herkesin hayallerini süsleyen bir şeydir. Özellikle de siteyi açmak ve birçok ziyaretçisi olduğunu hayal etmek ve deli gibi para kazanmak. Dediğim gibi hayal etmek… Çünkü ne sitesi açsam? Diyenlerin çoğu hayal kısmında kalıyor. İnternet sektöründe tutunmak gerçekten çok zordur. Bu sektör o kadar zorlayıcıdır ki insanı bir dakika rahat bırakmaz. Bende özellikle forum sitelerinde beyin fırtınası yapan arkadaşlarımıza bir faydası olur amacıyla ne sitesi açacağını bilmeyen arkadaşlar için üç beş fikir paylaşacağım…

 


Teknoloji Sitelerinden Uzak Durun!
teknoloji sitesi açmak
teknoloji siteleri

Eskiden teknoloji sitesi denildiği zaman 3 5 site akıllara gelir ve herkes onları takip ederdi ancak günümüzde o kadar fazla teknoloji sitesi yer almaya başladı ki inanın neredeyse herkesin bir teknoloji sitesi var. Kabul ediyorum, teknoloji çok hızlı gelişiyor, birçok paylaşılacak malzeme çıkıyor ve insanlar ilgi duyuyor ancak hakkıyla teknoloji sitesi olarak iş yapmak bu koşullarda çok zordur. Çünkü sürekli teknolojiyi takip etmeniz, kendinize özgün yorumunuzu objektif biçimde aktarmalı ve çok rakibiniz olduğu için çok daha fazla çaba harcamalısınız. Yoksa x bilgisayarı çıktı fiyatı bu kadar işlemcisi de budur diyerek birbirinin aynısı çöp teknoloji sitelerinden birisi olmanızı istemem.
Eğer, diğer teknoloji sitelerinden farkınız olacaksa, rakiplerinizin farkındaysanız ve bu sektör hakkında bilgi ve ekip sahibiyseniz buyurun sizi de bu sektöre alalım ancak bende bunlar yok diyorsanız sizde uzak durun derim.

Video Sitesi mi kaldı Dostum?

video indirme sitesi
video sitesi

Bir diğer popüler akımda video sitesi kurmaya yönelen kişilerden oluşuyor. Neyse ki bu kesim son zamanlarda biraz duruldu. Video sitesi kurmak isteyen arkadaşlar videoları çeşitli video sitelerinden çekiyor ve video sitesi yapmış oluyor. Ancak insanlar artık neredeyse Youtube harici bile başka büyük video paylaşım platformu kullanmıyorken neden sitenizi kullansın? Ne sitesi açmalıyım? Sorusunun birçok fikirle dolu cevabı olabilir ancak bunlardan birisi kesinlikle video sitesi değildir.

Dizi veya Film Sitesi Açmak İstemeyen Kaldı mı?

dizi sitesi
film sitesi

Dizi sitesi ya da film sitesi açmak istemeyen kaldıysa gelin şöyle bir sarılalım. Film ve dizi sitesi en az o dizi ve filmi çekmek kadar meşakkatli bir iştir. Özellikle birçok konuda hukuki problem yaşayacağınız için bunlar içinde iyi bir önlem almalısınız. Şu anda bir yabancı dizi izlemek istediğinizde binlerce benzer site çıkmaktadır ve neredeyse %95’i birbirinin aynısıdır. Siz olsanız neden kendi sitenize girecek ve film izleyeceksiniz? Zaten hali hazırda siteler sıralamaları oluşturmuş ve onları alt etmeniz onların yerine geçmeniz hiç kolay olmayacaktır.
Benim zamanımda var bilgi birikimimde var çok güzel dizi film kültürümde vardır bu işi en iyi ben yaparım derseniz de tabii ki deneyin şansınızı…

Bilmediğiniz Sektöre Atlamayın!

Belki de bizim hevesli arkadaşlarımızın en büyük problemi budur. Her konuda fikrimizolduğunu sanıyoruz ve her konuyu çok basit görüyoruz. Aslında öyle değil. Kadın sitesi açmak istiyorsanız o konu hakkında biraz olsun bilgi ve birikime sahip olmanız ya da sürekli araştıracak vakit ve sermayenizin olması gerekir. Siz bu sektörü bilmediğiniz için özgün içerik üretimi yapamayacak ve adeta sürekli rakiplerinizin bir taklidi olmaktan kurtulamayacaksınız. O yüzden ne sitesi açmalıyım diye düşünüyorsanız, en azından bildiğiniz sektöre ait bir site açmalısınız.

Kişisel Site ve Bloglar Çok Moda

Blog
kişisel blog

Son zamanlarda blog siteleri oldukça ilgi görmeye başladı ki artık internet siteleri arasında kaliteli blog sayısı az olması ve insanların diğer alanlara yönelmesi ile değeri de arttı.  Özellikle özgün ve sizi en iyi anlatan blog sitesini açtığınızda ve insanlar sizi samimi bulduğunda blog sitenizde tutacaktır. Örneğin benim sitem olan onurcici.com ad soyad ile oluşturulmuş kişisel blog sitesidir. Ancak ben burada insanlara faydalı olabilecek ve ben öğrenirken insanlara da aktaracak şeyler paylaştığımdan kısa sürede oldukça güzel geri dönüşler vermeye başladı.
Burada kişisel blog sitelerinizde beğendiğiniz ve beğenmediğiniz şeyleri, hobilerinizi veya tecrübelerinizi aktararak samimi bir blog ortamı oluşturabilirsiniz.

Site Konunuzu Daraltın

site konusu
alan daraltın

 

Mesela dedim ya bir teknoloji sitesi açmak çok mantıklı bir davranış değil. Ancak bunun yanında teknoloji dünyasında en iyi bildiğiniz bölümü seçebilirsiniz mesela bir iphone kullanıcısı olabilirsiniz ve sadece iphone adına bir site açabilirsiniz. Bu sitede iphone haberleri, iphone özellikleri, iphone ile ilgili sorunları ve çözümleri paylaşabilirsiniz. Hem bildiğiniz ve sürekli kullandığınız bir konu olur hem de insanlar iphone ile ilgili bir sorun yaşadığında artık sizin sitenizi ziyaret etmek ister.
Alan daraldığı için aynı zamanda rakip site sayınızda azalacaktır. Bu size rekabetin azaldığı bir ortamda daha hızlı yükselme fırsatı sunacaktır.

Hobilerinizi Sitenizle Birlikte Yürütebilirsiniz

hobiler
hobi

Ne sitesi açsam diye düşünen biriyseniz bir düşünün bakalım sizin hobileriniz nelerdir?Mesela maket işleriyle uğraşan biriyseniz güzel bir paylaşım bloğu oluşturabilirsiniz. Ya da bisiklete binmek ve bisikletle turlar yapmayı seviyorsanız bunlarla ilgili paylaşımlar yapacağınız bir site açabilirsiniz. Mutlaka yapmaktan zevk aldığınız ve iyi yaptığınız bir işvardır, o işi yaparken zaten birçok malzemeniz olacaktır. Bunları fırsat buldukça sitenizde paylaşarak güzel bir site oluşturabilirsiniz.