Kotlin Nedir – Kotlin Kullanım Alanları

Kotlin Nedir – Kotlin Kullanım Alanları

15 Mart 2019 0 Yazar: Onur Cici

 

 

Merhaba dostlar, Google biliyorsunuz ki geçtiğimiz yıllarda Google I/O 2017’de Kotlin programlama dilini resmi olarak Android geliştirmek için kullanılan dillere ekledi. Java’nın yerine geçer mi Android programlamada ileriki yıllarda göreceğiz ama şimdilik bu yazılım dilini daha önce kurcalamamış olanlar veya hiç duymamış olanlar için birazcık Kotlin nedir, nasıl entegre edilir, Java ile geçim sorunları olur mu gibi bir kaç soruya cevap arayarak anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle Kotlin, IntelliJ‘in geliştiricisi olan JetBrains firması tarafından 2011 yılında tasarlanmış bir yazılım dilidir. Biraz araştırma ve kullanmadan sonra şunu söyleyebilirim ki, Kotlin gerçekten güçlü ve modern bir dil. Java gibi Java Virtual Machine üzerinde derlenmesi Kotlin’i aslında Java ile birlikte kullanılabilir kılıyor, yani direk olarak adapte olup sadece Kotlin ile programlama yapmanıza gerek yok. Eğer merakınız benim giderebileceğimden fazla olmaya başladıysa şuraya tıklayarak sitelerini ziyaret edip Android ve diğer platform desteklerine bakabilirsiniz. Şimdi biraz daha işin içine girip akla gelen bir kaç soruya cevap verelim.

Kotlin’i android programlama için kullanmaya nasıl başlarım?

Android Studio 3.0 ve gelecek sürümleri artık Kotlin destekli, eskiden Kotlin kullanmak isteyen bir geliştirici ayrıyetten bir plugin kurması gerekiyordu. Kotlin kodunu debug etmek ile Java kodunu debug etmek arasında artık hiç bir fark yok Android Studio’da. Android Studio‘nun son sürümünü indirdikten sonra Kotlin projesi yaratabilir, Java ile yazılmış kodlarınızı çok kolay bir şekilde Kotlin’e çevirebilir debug edebilir ve Java ile alıştığınız şekilde program geliştirmeye başlayabilir veya devam edebilirsiniz. Android Studio 3.0’ı indirmek ve denemek için şuraya tıklayabilirsiniz. Göreceğiniz üzere bu sürüm daha geliştirme aşamasında.

Bir proje içinde hem Java hem Kotlin dosyaları kullanabilir miyim?

Kotlin’in şuan alışma süreci için sağladığı en güzel özellik belki de bu, kendinizi güvende hissedene kadar ne kadar az Kotlin eklemek isterseniz ekleyebilirsiniz projenize. Bunun sebebi de Kotlin’in üstte belirttiğim gibi Java ile birlikte çalışabilir bir dil olması.

 

Yeni projelerime Kotlin’i nasıl eklerim?

Android Studio’da yeni proje oluştururken, Include Kotlin support seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır. Yeni bir activity template’i seçtiğinizde artık template’iniz Kotlin dilinde sağlanacaktır. Yalnız şuan için sadece bazı telefon ve tablet template’leri Kotlin’in dil özelliklerini taşıyan haldeler. Diğerleri Kotlin’e otomatik olarak Java template‘lerinden çevriliyorlar. Yinede elinizde Kotlin kodu oluyor ama Kotlin’i hakkıyla tam olarak kullanmanıza engel olabilecek gibi gözüküyor.


 

Var olan bir projeye Kotlin’i nasıl eklerim?

Eskiden olduğu gibi projeye yeni bir android template’i eklemek için yaptıklarımızı yapıyoruz; Android Studio’da File>New> diyerek ilerliyoruz ve herhangi bir template’i seçtikten sonra karşımıza çıkan ekranda source language olarak Kotlin seçiyoruz. Eğer sadece basit bir dosya eklemek isterseniz de File > New > Kotlin File/Class diyerek yeni Kotlin Class’ınızı oluşturabilirsiniz.