İphone 11 Ne Zaman Piyasaya Çıkacak – [200.000 TL]

İphone 11 Ne Zaman Piyasaya Çıkacak – [200.000 TL]

30 Ağustos 2019 0 Yazar: Onur Cici
İphone 11 Fiyat – İphone  11 Kaç TL – İphone 11 Nasıl Olacak – iphone 11 ne zaman Çıkacak

Apple’ın bir yıldır merakla beklenen yeni telefonlarının tanıtım tarihi nihayet belli oldu. Her zaman olduğu gibi ABD’nin San Francisco şehrinde gerçekleştirilmesi beklenen etkinlikte şirket iPhone 11, iPhone 11 Max ve iPhone XR 2019 model telefonlarının duyurusunu yapacak. Peki yeni iPhone’lar hangi özelliklerle geliyor?

iPhone 11, 10 Eylül tarihinde tanıtılacak. Şirket, bu kez telefonun tasarımında da değişiklik yapmayı planlarken, özellikle arka yüzündeki değişiklik dikkatten kaçacak gibi değil. İnternete sızan son bilgiler ışığında Apple’ın iPhone XI, iPhone XI Max ve iPhone XR 2019 adında üç yeni telefonla geldiği görülüyor. Bu yeni telefonlardan iPhone XI yani iPhone 11 5.8 inç’lik bir ekranla, iPhone XI Max yani iPhone 11 Max ise 6.5 inç’lik geniş bir ekranla karşımıza geliyor. iPhone XR 2019 sürümünün ekranı ise 6.1 inç.

İnternete sızan görüntülere bakıldığında cihazların arka yüzündeki farkın kamera tarafında olduğu dikkat çekiyor. iPhone XR 2019 sürümü çift kamera ile gelirken, konumlandırma olarak iPhone XI ve iPhone XI Max’ten farklı değil; kare şeklinde bir alanın içine gömülen arka kameralara LED flaş eşlik ediyor. iPhone XI ve iPhone XI Max ise Apple’ın ilk üç kameralı telefonları olma özelliğine sahip. Ancak kameralarla ilgili detaylı bir bilgi henüz bulunmuyor.

Apple’a yakın kaynakların bir iddiasına göre şirket iPhone X’ten beri kullandığı FaceID teknolojisini bu cihazlarında kullanmayı düşünmüyor. Bunun yerine şirket, ekrana gömülü parmak izi teknolojisini cihazlara kazandırmayı planlıyor.

Görüntülerde dikkat çeken bir diğer nokta da iPhone ekranlarında çentiğin kullanılmaya devam etmesi. Apple, ekranın bir bölümüne ön kamerayı gömmeyi veya açılır kapanır mekanizma kullanan bir ön kamera yapmayı şu aşamada düşünmüyor gibi görünüyor.

Henüz kesinleşmese de, Apple’ın Eylül ayında tanıtacağı iPhone’larda Night Sight adında yeni bir özellikle geleceği konuşuluyor. Bu özel mod, aslında telefonlarda ilk kez kullanılmıyor. Google Pixel telefonlarda bulunan bu özellik sayesinde yapay zeka, karanlık fotoğrafları düzenliyor ve ortaya çok daha iyi ve ışık almış görüntüler çıkıyordu. iPhone 11’deki bu özel modun da gece çekimlerinde çok da başarılı sonuçlar elde edemeyen iPhone’ların ‘kaderini’ değiştireceği düşünülüyor.

Apple’ın yeni iPhone’larda özellikle de kamera tarafında pek çok yenilik yapacağı sanılırken, şirkete yakın kaynaklardan Max Weinbach’in iddiasına göre gece modu otomatik açılacak. Düşük ışık tespit ettiği anda iPhone’lar bu özel modu kullanacak. Yani bu modun kullanımı kullanıcıya manuel olarak bırakılmayacak.

Bu noktada akıllara daha önemli bir soru geliyor: Night Sight modu mevcut iPhone’lara da gelir mi? iPhone XS, iPhone XS Max ve hatta iPhone XR’da bu modu kullanabilecek miyiz? Bu soruların yanıtları henüz yok; ancak mod olarak gelecek bir özelliğin mevcut iPhone modellerine gelme ihtimali elbette var.

Lightning port mu yoksa USB-C mi?

Şirkete yakın kaynaklar, Apple’ın bu yıl duyuracağı iPhone modellerinde Lightning portunu kullanmaya devam edeceği görüşünde. Yani bu yıl bu yönde büyük bir yenilik olmayacak. Ancak Apple’ın planlarında bu değişiklik bulunuyor ve kuvvetle muhtemel 2020 yılında duyurulacak iPhone modellerinin hemen hepsi USB-C portunu kullanacak.

 

 

 

 

 

Dünyanın en güçlü telefon üreticilerinden olan Apple’ın, yeni model iPhone 11 serisi cihazlarını tanıtmasına 2 haftadan az bir süre kaldı. Yeni model cihazların hangi isimlerle tanıtılacağı ise sürekli bir muamma olarak karşımıza çıkıyor. Biz de bu yazımızda, yeni model iPhone’ların hangi isimlerle tanıtılabileceğine yakından bakıyoruz.

Mobil sektörün devlerinden olan ve her hareketiyle sektöre adeta yön veren Apple, son 2 yıldır cihazları üzerinde bazı devrimsel değişiklikler uyguluyor. Bunlara bir örnek vermek gerekirse, muhtemelen 10 kişiden 9’u “çentik” diyebilir. Evet, “çentik” sektörde gerçekten büyük bir atılımdı ve Apple bu tarz reklamları gerçekten iyi yapıyor diyebiliriz. Ancak “çentik” furyasını bir kenara bırakırsak; asıl konumuz olan iPhone11 serisinin isimlerine odaklanabiliriz.

Bilindiği üzere dev firma, çıktığı tarihten beri öncü model olan cihazını bir rakam (örneğin iPhone 4-5-6) ve ardılı olan modeli ise S veya Plus ibaresiyle piyasaya sürüyordu. Ancak son 2 yılda isimlendirme politikasında ciddi bir değişikliğe giden Apple, iPhone’ların 10. yılında tüm hayranlarını ters köşe yaparak cihazlarının isim polikasını kökten değiştirmişti ve artık cihazlarında rakamlar yerine X, XR, Max gibi ibarelere yer vermeye karar vermişti. İşte tam bu noktada da yeni model iPhone’ların isimleri oldukça tartışılıyordu. Fakat bugün, tüm bu tartışamalara noktayı koyabilecek bir sızıntı oldu; ESR adlı kılıf üreticisi bir firma, yeni nesil iPhone 11 modelleri için ürettiği kılıflarının yanında cihaz isimlerini de belirtti.

İşte 2019 model iPhone 11’lerin isimleri:

  • iPhone 11
  • iPhone 11 Pro
  • iPhone 11 Pro Max

Anlaşılan numeritik sistemin daha anlaşılır ve ilgi çekici olduğuna karar veren Apple, cihazlarında tekrar rakamları tercih edecek gibi görünüyor. Çünkü XSMaxXR gibi karmakarışık isimler, pek çok insan için oldukça karmaşık görülüyordu. Ayrıca, bu veriler üzerinden cihazlar hakkında bir tahmin yapmak gerekirse; 6,1 inç büyüklüğünde ekrana sahip olan iPhone 11, daha düşük fiyatlı olacak ve muhtemelen iPhone XR’ın yerine geçecek olan model olacak. iPhone XS ve XS Max’ın ardılları olacak cihazlar ise 5,8 inçlik ekrana sahip iPhone 11 Pro ve 6,5 inç ekrana sahip diğer model olan iPhone 11 Pro Max olacak.  Tabii ki bu isimlerin kesinlikle doğru olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü Apple, cihazlarının isimlerini genelllikle son güne kadar iyi bir şekilde saklamayı başarıyor; tıpkı X serisinde olduğu gibi.

Artık iPhone 11’ler için gün sayımına başlandı demiştik; Apple, yeni nesil iPhone 11’lerini önümüzdeki Eylül ayı içerisinde devasa bir lansman ile tanıtacak