GTA 6 Ne Zaman Çıkacak – GTA 6 Sistem Gereksinimleri

GTA 6 Ne Zaman Çıkacak – GTA 6 Sistem Gereksinimleri

28 Mart 2020 0 Yazar: Onur Cici

GTA 6 ne zaman çıkacak?

GTA 6’nın çıkış tarihi henüz netleşmiş değil fakat çeşitli söylentiler dolayısıyla oyun dünyasının ileri gelenleri tahmini bir tarihten bahsediyor: 2022 yılının ilk yarısı!

GTA 6 üzerinde çalışmalar yapıldığını gizlemeyen Rockstar Games, 2018’de Red Dead Redemption 2’yi yayınladıktan sonra yine dikkatleri GTA 6’ya çevirdi ve oyunun yeni nesil konsolların çıkışına yetiştireceği bilgisi sızdırıldırıldı. PlayStation 5’e özel olarak çıkacağı dahi iddia edilen oyun için farklı bilgiler gelmeye devam ediyor. Video Games Chronicle ile röportaj yapan ünlü endüstri analisti Micheal Pachter, konuya açıklık getirerek oyunseverlerin GTA 6 için birkaç yıl daha beklemesi gerektiğini söyledi. Sektörden aldığı bilgiler üzerinden açıklamalar yapan Pachter, GTA 6’nın en erken 2022 yılında çıkabileceğini belirtti. Pachter açıklamasının devamında, Rockstar’ın 2018’de Red Dead Redemption 2 ile uğraştığını; GTA 6’ya tam anlamıyla 2019’da başlayabildiğini, oyunun tanıtımının ancak 2020 yılının ortalarında yapılabileceğini ve çıkış tarihinin en erken 2022 olacağını söyledi.

GTA 6’nın çıkış tarihiyle ilgili başka bir senaryo ise rap grubu City Morgue’dan geldi. City Morgue, GTA 6 oyunun müziklerinin yapımını üstlendi. Dolayısıyla, oyunun 2020’de çıkabileceği konuşuluyor.

GTA 6 hangi platformlara çıkacak, fiyatı ne kadar olacak?

Avusturya merkezli bir oyun firmasının yaptığı açıklama gündeme oturdu. Buna göre, GTA 6’nın öncelikle PlayStation tarafına geleceği PC tarafına ise daha sonra geleceği söylenmekte. Başka bir oyun şirketi ise GTA 6’nın PlayStation 4, PC ve Xbox One platformları için çıkacağını söyledi ve PS 4’te 69,99 €, PC’de 59,99 € ve Xbox One’da ise 69,99 € olarak satışa sunulacağını belirtti. Fakat yazının en başında da belirttiğimiz üzere GTA 6, Playstation 5 ile birlikte yayınlanabilir ve bir süre tek platformda hayatına devam edecek olabilir. Dolayısıyla, oyun 2020 yılında PS 5 ile birlikte çıksa bile PC oyuncuları bir süre daha beklemek zorunda kalabilir.

 

GTA 6 hangi şehirlerde geçecek?

GTA 6 oyununun hangi şehirlerde geçeceği en çok merak edilen sorulardan biri. Avusturya’lı oyun şirketine göre GTA 6, daha önceki sızıntıların da anlaşılacağı üzere Los Santos, Vice City ve Liberty City şehirlerinde geçecek. Ayrıca bir Rockstar Games çalışanı da bu iddiaları doğrular nitelikte bir açıklama yaptı. Şimdiye kadar Miami, California ve hatta Londra’da geçeceği konuşulan oyunun Miami ve New York’ta geçeceğine kesin gözüyle bakılıyor. GTA 6’nın nerede geçeceği de çıkış tarihi gibi henüz netleşmedi ve görüldüğü gibi birden fazla senaryo mevcut. Hatta öyle ki, GTA 6’nın geçeceği şehirlerden birinin İstanbul olacağı bile iddia ediliyor.

Uzun süredir Amerikan Rüyası modelini benimseyen GTA serisi, ilk kez yeni şeyler deneyebilir. Bu da oyunun ülke dışına çıkması anlamına geliyor. Oyunun Japonya’da geçeceği de yine iddialar arasında.

Rockstar çalışanlarının aktardığına göre GTA 6’da mümkün olan en gerçekçi haritalar olacak. GTA 6’da bugüne kadar gördüğümüz tüm GTA oyunlarındaki haritalar bir araya gelebilir; 50 farklı şehir, kasaba ve bölge bulunabilir.

GTA 6’da ana karakter kim olacak?

Leslie Benzies, GTA serilerinde kadın ana karakter olmasının önündeki tek engeldi. Oyunun yapısının kadın ana karakteri kaldırmadığını ve Amerikan Rüyası konseptinin sadece erkek karakterlerle sağlanabileceği düşüncesi nedeniyle GTA serilerinde hiç kadın ana karakter yoktu. Fakat birkaç yıl önce Leslie Benzies ile Rockstar Games yollarını ayırdı. Hal böyle olunca, GTA 6’da kadın ana karakter olacağı tahmin ediliyor. Hatta bu karakterin seslendirmesini ise Eva Mendes’in yapacağı konuşuluyor.

Red Dead Redemption 2 ile büyük bir başarı elde eden Rockstar Games’in ana hedefi GTA 6 olsa da detaylar konusunda çok gizli çalışmalar yürütülüyor. GTA 6 ile ilgili gelişmeleri bu sayfadan takip edebilirsiniz.

 

GTA 6 SİSTEM GEREKSİNİMLERİ NE OLACAK?

Oyuna ilişkin resmi kaynaklardan sistem gereksinim açıklaması gelmese de önceki oyunlar baz alındığında ve gelişen grafik motorlarının oyunda yer alacağı düşüncesiyle tahmini sistem gereksinimlerinin şöyle olması bekleniyor;

Minimum Sistem Gereksinimleri

Intel İşlemci: Core i5-4460 3.2GHz

AMD İşlemci: FX-8350

Ekran Kartı (Nvidia): GeForce GTX 760

Ekran Kartı (AMD): Radeon R7 260X v3

RAM: 8GB

İşletim Sistemi: Windows 10 (64 bit)

Direct X Versiyonu: DX 12

Sabit Disk Alanı: 55GB

Önerilen Sistem Gereksinimleri

Intel İşlemci: Core i7-4790 (4 çekirdekli), 3.6GHz

AMD İşlemci: FX-8370

Ekran Kartı (Nvidia): GeForce GTX 980 Ti 6GB

Ekran Kartı (AMD): Radeon R9 Fury X 4GB

RAM: 16GB

İşletim Sistemi: Windows 10 (64 bit)

Direct X Versiyonu: DX 12