Google’da En Üst Sıralarda Çıkmak

Google’da En Üst Sıralarda Çıkmak

23 Aralık 2018 0 Yazar: Onur Cici

Google’da ilk sayfada ve ilk sırada çıkmak için kendi blogumda uyguladığım ve başarılı olan tüm yöntemleri anlatmamı ister misiniz ?

Gerçekten işe yarayan yöntemleri ?

Kanıt mı istiyorsunuz ? 

Google’da konusuna göre bir çok blog içeriğimi  aratabilir ve içeriklerimin sıralamalarına tek tek bakabilirsiniz.

Bu araştırmayı yaptığınızda ise içeriklerimin çoğunun ( 85% üzeri ) Google’da ik sayfada yer aldığını, hatta bazılarının direkt google’da 1. sırada çıktığını göreceksinizdir.

#Peki bunu nasıl başarıyorum ? Google’da üst sıralara nasıl çıkılır ? Alttaki yöntemleri tam anlamıyla uygulamanın hakkını vererek tabii ki de !

 

Google’da ilk Sayfada Çıkmak İçin Google Mantığını Anlamak

Google’da Birinci Sayfada Çıkmak

Google’da üst sıralara çıkmak için öncelikle google’ın nasıl çalıştığını anlamakta büyük fayda var.

#Diyelim ki bir iş için mülakata gireceksiniz. Mülakat öncesinde mülakat ile ilgili araştırma yapmaz mısınız ? Daha önce mülakata giren kişilere ne sormuşlar ? Neye dikkat etmişler ? Ne şekilde cevap verenler şeçilmiş, ne şekilde davrananlar şeçilmemiş ?

Aynı mantık google’da ilk sırada çıkmak için de geçerli. Önce google’ın sizden beklentisini çok iyi anlamalı ve google’da üst sıralara çıkmak için içeriklerinizi hazırlarken google sizden ne istiyorsa onu vermelisiniz.

Google bir içeriğin sıralamasını neye göre belirliyor ?

#Google bir içeriğin sıralamasını belirlemek için 200’den fazla kriter çerçevesinde inceleme yapıyor. Tüm bu kriterleri google sıralama kriterleri başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Sitenin Teknik Alt Yapısı

Google’da Üst Sıralara Çıkmak

Google aramalarda üstte çıkmak için dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan bir diğeri de sitenizin teknik altyapısı. Teknik alt yapıdan kastım ise sitenizin ne kadar hızlı ve SEO uyumlu bir kodlamaya sahip oluşu.

200’ün üzerinde google sıralama kriteri arasında hız o kadar önemlidir ki, bu 200 faktörün ilk en önemli ilk 3 maddesinden biri olarak nitelendirebiliriz.

Site hızınızı bir binanın temeli olarak düşünebilirsiniz. Eğer temel sağlam olmazsa, üzerine ne kadar sağlam bir bina inşaa ederseniz edin, o bina ayakta kalmayacaktır.

#Site hızı da aynı şekilde. eğer siteniz yeteri kadar hızlı değilse, içerikleriniz ne denli kaliteli olursa olsun, site içi SEO’nuz ne kadar sağlam olursa olsun ya da anahtar kelime analizin muazzam seviyelerde olsun yine de fark etmez.

 

O içeriğin google’da ilk sırada çıkma şansı nerede ise 0’dır.

Peki nasıl site hızını arttıracağız ya da hızlı bir site inşaa edeceğiz ?

1-İlk aşamada sitenizi hızlandırma adına sizin üzerinize düşen görevler var.  WordPress Site Hızlandırma başlıklı yazım site hızlandırma konusunda oldukça detaylı bir rehberdir.

2-Eğer sitenizi yazımı takip ederek optimize ettiyseniz ve hala siteniz yavaş ise, kullandığınız hosting firmasının yeteri kadar hızlı ve kaliteli bir hizmet verdiğinden emin olun.

Benim onurcici.com için tercih ettiğim hosting firması Turhost ve blog hızın da bu firmaya direkt bir referanstır ki ayrıca Türkiye’nin en iyi hosting firması başlıklı yazımda yayımladığım verilere dayalı çalışmamda da bu firma ilk sırada geldi.

Hali hazırda farklı bir host firması kullanıyorsanız, Host Değiştirme başlıklı yazımı adım adım takip ederek wordpress sitenizi başka bir hosting firmasına sorunsuz taşıyabilirsiniz.

3-Bir de eğer sitenizde fazla sayıda resim varsa, site hızlandırma adına  CDN kullanmanızı tavsite ederim. CDN Kullanımı başlık yazımdan da CDN nedir, Nasıl kurulur gibi konularda gerekli olan tüm bilgiyi edinebilirsiniz.

4-Tabii bir de kullandığınız temanın da site hızınızda büyük bir rolü var. Hızlı ve SEO uyumlu bir tema kullanmak sitenizin hızına ve içeriklerinizin google’da üst sıralarda yer almasına büyük etki edecektir.

En Hızlı ve SEO uyumlu WordPress Temaları başlıklı yazımda yer alan bir temayı kullanmanızı kesinlikle içeriklerinizin google sıralamasına oldukça olumlu etki edecektir.

Not: Tema değiştirme konusunda çekinceleriniz var ise, Güvenli Bir Şekilde WordPress Tema Değiştirme başlıklı yazımdan faydalanabilirsiniz.


Site İçi SEO Faktörleri

Sitenizi google’da üst sıralara çıkartmak adına dikkat etmeniz en önemli noktalardan birisi de Site İçi SEO.

Peki nedir bu site içi SEO ?

En kısa açıklama ile; bir içeriği yazarken, o içeriği google’ın kriterleri doğrultusunda yazmak.

Google botları her gün milyonlarca sayfa inceliyor ve bu sayfaların ziyaretçi ile etkileşimi ölçüyor. Tabi bu incelemeleri sonucu belirli bir istatistiğe ve tecrübeye sahip oluyor.

#Ziyaretçinin neyi seydiğini, neyin okunduğunu bilecek kadar tecrübeye sahip olduğu için, yazılan içeriklerde belirli kriterler arıyor.

Google’ın istediği gibi bir içerik inşa etmekte google da üst sıralara çıkmak adına büyük bir şans elde etmek anlamına geliyor.

Peki google’ın tam olarak nasıl bir sayfa inşası istiyor ?

#Site İçi SEO başlıklı yazımda google’ın tam olarak nasıl bir sayfa yapısı istediğini tek tek anlattım.

İçeriklerinizi bu yazıma göre hazırlamanız, google aramalarında üst sıralara çıkmak adına size büyük katkı sağlayacaktır.

Anahtar Kelime Analizi

Google aramada ilk sırada çıkma sadece teknik kısımlarlar da bitmiyor tabii ki. Teknik kısmın yanında yazı içeriğiniz de büyük önem taşıyor.

#Google arama motorunda üst sırada çıkmak adına yazılarınızı kendi kelimelerinizle değil, potansiyel ziyaretçilerinizin kelimeleri ile yazmak durumundasınız.

Yani, potansiyel bir ziyaretçinin google’da aratma terimi ne veya neler ise, siz de o terimlere yazınızda yer vermelisiniz ki google yazınızla, potansiyel ziyaretçinin aratması arasında bir bağlantı kursun ve size o potansiyel ziyaretçinin arama sonucunda bir yer versin.

Bunun içinde bir konuda yazı yazmadan önce potansiyel ziyaretçilerin o konu ile ilgili aratma kelimelerini araştırma yaparak öğrenemeniz gerekli.

İşte SEO’da biz buna tam olarak anahtar kelime analizi yapmak diyoruz. Yani google’da hangi kelimeler ne kadar aratılıyor ? Bunu öğrenceğimiz araştırma.

Peki Anahtar kelime analizi nasıl yapılır ?

#Anahtar Kelime Analizi başlıklı yazımdan nasıl anahtar kelime analizi yapacağınızı detaylı şekilde öğrenebilirsiniz. Ben blogumda bu araştırmayı yaparken hangi yöntemleri kullanıyorsam, bu yazımda da sizlere o yöntemleri anlattım. Ne eksik ne fazla.

İçerik Yazımı

Google’da 1. sırada çıkmak için dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise, kesinlikle kopya içerikten uzak, özgün ve kaliteli içerik üretmekten geçiyor.

#Emek hırsızlığı yaparak, size ait olmayan bir içeriği sitenizde yayımlayarak, google’dan o içeriği üst sıralara çıkartmasını beklemeniz ( yanlışı bir kenara bırakıyorum ) yapacağınız en büyük zaman kaybı olur.

Çünkü kopya içerikle asla ve asla google’da üst sıralarda yer alamazsınız !

1-Bu yüzden google’da üst sıralarda çıkmanın yolu özgün, kaliteli ve SEO uyumlu makaleyazımında geçiyor.

2-Aynı zamanda içeriğinize eklediğiniz resimlerin de google’ın istediği şekilde, yani SEO uyumlu resim optimizasyonu yapılmış bir şekilde eklenmesi gerekiyor.

3-Yazılarınızın okunabilirlik derecesi de google’da ilk sayfada çıkmak adına oldukça önemli bir diğer faktör.

Peki okunabilirlik derecesi yüksek bir yazı nasıl olmalı ?

  • Paragraf uzunlukları max 3 ila 5 cümle arası olmalı
  • Satırlar boşlukları, yazı boyutu ile orantılı olmalı
  • Cümleler basit kelimelerle kurulmalı
  • Yazı arka planı ve yazı rengi gözü yormamalı

Ve…

Devamı için 7 Basit Yazı Stili Değişikliği ile Ortalama Oturum Süresi Arttırmak başlıklı yazıma mutlaka bir göz atmalısınız derim.

4-İstikrar: Eğer sitenizde bir hafta içerisinde 5 içerik üretip, diğer hafta hiç bir içerik üretimi yapmıyorsanız, bu google’ın gözünde haftada 1 içerik girmekten daha kötüdür.

Yani haftada kaç içerik ürettiğiniz önemli değil. Önemli olan haftada bir içerik üretseniz de bunu her hafta istikrarlı bir şekilde sürdürmeniz.

Sürekliliğiniz Google’da ilk sayfada çıkmak adına önemli bir ölçek.

5-Aşağıdaki gördüğünüz grafik Google sıralamasının ilk sayfasındaki ilk 10 sitenin herhangi bir anahtar kelime üzerinde ortalama yazı uzunluğunu göstermekte.

#Buradan çıkartacağım sonuç ise, google’da ilk sayfada çıkmak istiyorsanız, uzun içerikler yazmalısınız.

Tabii sırf içeriğinizi 2000 kelime ulaştırmak içinde bir cümlede anlatılacak şeyi üç cümlede anlatmaya kalkmayın. Şunu unutmayın ki google sıralamanızı ziyaretçiniz belirler. O yüzden yazılarınızı insanlara yazın, google robotlarına değil.

6-Yazılarınızı yazarken, bir çok yazıdan oluşan bir ağ örün.

Nasıl yani ?

Şöyle ki; Mesela, Google’da ilk sayfada çıkmak başlıklı bu yazımın planını nereden baksanız 5 ay öncesinden yapmıştım.

Bu yazı fikri aklıma geldiğinde google’da üst sıralarda çıkmak için bir çok faktör olduğunu ve bunun bir ağ örmek adına muazzam bir fırsat olduğunu fark ettim.

#Bu yazım ana hedef yazıydı. Alt hedeflerini ya da basamaklarını ise,  Site içi SEO, Backlink Alma, Anahtar Kelime Analizi, Hızlı WordPress Temaları, En İyi Hosting Firmaları, Google Sıralama Faktörleri, SEO Uyumlu Makale yazımı gibi yazılar oluşturuyordu.

Evet, sırf google’da ilk sayfada çıkmak başlıklı yazımı hayata geçirebilmek için tek tek tüm bu yazıları yazdım.

Neyi mi hedefledim ?

Tabii ki Google’da ilk sayfada çıkmak başlıklı yazım ile google’da 1. sırada çıkmak. Peki hedefe ulaşacak mıyım ? Kesinlikle ! Hiç şüphem yok…

Bunu bir örümcek ağı gibi düşünebilirsiniz. Yukarı da bahsettiğim tüm yazılar örümcek ağının kenarlarını oluştururken, ağın merkezini ise Google’da ilk sayfada çıkmak başlıklı yazım oluşturuyor.

Tüm bu kenarı oluşturan yazıların her biri kendi anahtar kelimesinde google’da ilk 5 sıradayer alıyor. Her birine onlarca yorum yapılmış, etkileşimi ve ziyaretçinin geçirdiği ortalama süre çok yüksek.

Hali ile böylesine güçlü kaynakların desteklediği Google’da ilk sayfada çıkmak başlıklı yazım tabii ki de google’da ilk sıralarda yer alacaktır.

Google’da birinci sayfada çıkmak adına size de kesinlikle bu tür sratejik ağ yapıları örmenizi öneririm. İnanın bana düşündüğünüzden çok daha etkili.

7-Site içi linklemeyi bir alışkanlık haline getirin. Site içi linklemeniz, yani içerikleriniz arası verdiğiniz linkler ne kadar güçlü olursa,

Yazınızda o kadar güçlü olur ve google’da üst sıralarda yer alma şansı o kadar yüksek olur.

Nasıl yani ?

Bunu bir göz hastanesi olarak düşünün; Diyelim ki katarakt ameliyatı olacaksınız ve doktor ameliyat öncesi kalbinizde herhangi bir sorun olup olmadığını öğrenmek isteyecek ve sizi kardiyolojiye gönderecektir. Ya hastanede kardiyoloji bölümü yoksa ?

Ya da kardiyoloji bölümü olsa bile göz doktorunun ameliyat öncesi hiç bir şekilde kalp ile alaklı kontrol için sizi kardiyolojiye yönlendirmediğini bir düşünün.

Bir hastanın gözünden bu durum nasıl görünecektir ? Tabii ki de profesyonellik dışı bir hastane olarak.

#Sizin içerikleriniz için de aynısı geçerli. Yani diyelim ki siz de Google’da ilk sayfada çıkmak başlıklı bir yazı yazıyorsunuz ve yazınızda anahtar kelime analizini çok iyi yapmalısınız diyorsunuz ancak nasıl yapılacağını anlatan bir yazınız yok.

Ya da öyle bir yazınız olsa bile Google’da ilk sayfada çıkmak yazınızda anahtar kelime analizi yazınıza link vermiyorsunuz ? Bu ziyaretçinin gözünde nasıl bir izlenim bırakacaktır ? Aynı hastane gibi. Profesyonellik dışı.

#Ziyaretçide böyle bir izlenim bırakmak aynı zaman da google’ında böyle bir izlenime sahip olmasına neden olacak, google’da içeriğinizi profesyonellik dışı görecek ve google’da üst sıralarda yer alma şansınız düşecektir.

Site Dışı SEO

Google’da Üst Sıralara Yerleşmek

Google’da ilk sayfada çıkmak adına tüm teknik, içeriksel ve analiz kısımlarını tam anlamıyla dört dörtlük tamamladıktan sonra odaklanmanız gereken en önemli nokta site dışı SEO

Nedir bu site dışı SEO ?

#Site dışı SEO’dan kastım ise, aldığınız backlinkler, yani başka sitelerin size verdiği referans linkleri. Tabii şöyle de bir gerçek var;

Siz site içi optimizasyonunu teknik alt yapınızla, kelime analizinizle, Site içi SEO’nuzla, kaliteli içeriğinizle başarılı bir şekilde uyguladığınızda, site dışı SEO kendiliğinden oluşacak, sizin bunun için ayrıyetten uğraşmanıza bile gerek kalmayacaktır.

Çünkü insalar kaliteli üretimlere her zaman backlink sağlayacaktır. Sizi konuşacak, sizden bahsedecek dolayısı ile size link vereceklerdir.

#Tabii yine de bunu tamamı ile oluruna bırakmamalı, google’da ilk sayfada çıkmak adına ayrıca backlink çalışması yapmalısınız. Backlink alma yöntemleri başlıklı yazım bu noktada size güzel bir rehber olacaktır.

Sonuç

Google’da birinci sayafada çıkmak için okuduğunuz bu yazı kısa olsa da sizin de fark ettiğiniz gibi, yazı içinde linkini verdiğim olmazsa olmaz konularla birleşince ortaya devasal bir ağ çıkıyor aslında.

#Google’da ilk sayfada çıkmak kolay değil ancak imkansız da değil.

Yazımda bahsettiğim yazılarımı takip ettiğinizde ve bunu muthiş bir özveri, sabır ve emek ile birlikte harmanladığınızda eminim siz de bir çok içeriğiniz google’da ilk sayfada yer alacaktır.