Detaylı Android Studio Kurulumu  [Resimli Anlatım]

Detaylı Android Studio Kurulumu [Resimli Anlatım]

20 Eylül 2019 0 Yazar: Onur Cici

Merhaba. Uzun zaman önce Eclipse ile başladığım Android Dersleri serisine, Android Studio ve SDK kurulumunu anlatarak Eclipse yerine Android Studio ile devam etmek istiyorum.

Bundan birkaç yıl önce Eclipse ile Android uygulamaları yazarken çok sıkıntı yaşanıyordu. Özellikle SDK kurulumu ve Emülatör yüklemesi uzun zaman alıyordu. Kurulum bile o kadar karmaşık bir hal almıştı ki düşünün bu yazımda 10 adımda kurulumu anlatmıştım. Android Studio yayınlandıktan sonra kısmen bu sorun giderildi. Son yapılan güncellemelerle birlikte ise bu sorunlar neredeyse tamamen kalktı. Artık emülatör çok hızlı, arayüz kullanımı rahat, sdk ise kısa sürede yükleniyor.

Fazla uzatmadan Android Studio kurulumuna geçmek istiyorum. Eğer uygulamanızda birçok kütüphane, Google servisleri vs. kullanıyorsanız Android Studio IDE’nizi güncel tutmanızı öneririm. Çünkü bazı API’ler güncel Android Studio kullanımı istiyor.

Android Studio kurulumuna geçmeden önce JDK (Java Development Kit) indirmemiz gerekiyor. Android Studio, Java tabanlı olduğu için Eclipse gibi JDK yüklü olması gerekiyor.

JDK Kurulumu

Önce bu adrese girelim. Karşımıza aşağıdaki indirme ekranı gelecektir. Sağdaki JDK başlığının altındaki DOWNLOAD butonuna tıklayalım.

Daha sonra Accept License Agreement seçeneğini tıklayarak Windows için en altta Download alanında bulunan linkte tıklayarak indirme işlemini başlatın.

İndirdiğiniz dosyayı açıp kurmaya başlayabilirsiniz. Kurulum adımları aşağıdaki gibi olacaktır:

Burada Java’nın yüklü olduğu dizini değiştirmeden Next diyoruz.

JDK yüklendi. Close butona ile ekranı kapatıyoruz. JDK kurulumundan sonra aşağıdaki adımı takip ederek Path ayarları eklememiz gerekiyor.

Bilgisayar > Özellikler > Gelişmiş Sistem Ayarları > Ortam Değişkenleri butonuna tıklayın.

Sistem değişkenleri alanına yeni bir değişken ekleyeceğiz. İsmi “JAVA_HOME” olacak. Değerine de “C:\Program Files\Java\jre-10.0.1\bin” yazıyoruz ve Tamam diyerek ekleme işlemini yapıyoruz.

Ben bu dizine kurdum. Siz hangi dizine kurduysanız o pathi vermelisiniz.

 

Değişkeni ekledikten sonra son görünüm aşağıdaki gibi olacaktır

 

Android Studio Kurulumu

İlk olarak bu adresten Android Studio’yu indirelim ve aşağıdaki gibi Download Android Studio butonuna tıklayalım.

Karşımıza lisans sözleşmesi gelecektir. Onaylayıp indirme işlemini başlatalım.

İndirdiğimiz exe dosyasını çalıştırıp kurulumu başlatalım.

Kurulum başladıktan sonra Next-Next yaparak aşağıdaki adımları takip edelim:

 

Alttaki ekranda Android Studio’nun nereye kurulacağını seçiyoruz.

 

 


 

 

SDK Kurulumu

Kurulum bitti.  Şimdi SDK yükleme zamanı. Android Studio’yu kurduktan sonra karşımıza aşağıdaki giriş ekranı gelecektir.

Sağ alttaki menüden Configure – > SDK Manager seçeneğini tıklayıp SDK yükleme ekranını açalım.

Eğer yüklü bir SDK yoksa aşağıdaki işaretli butona tıklayarak bir konum belirleyin.

Aşağıdaki işaretli alanda belirlediğiniz konuma yükleme yapmak için Next butonuna tıklayın.

SDK yüklemesi tamamlandı. Platform 27 yüklendi. Siz bundan başka platformlar yüklemek isterseniz aynı ekrandan API listesinden seçim yapıp yükleyebilirsiniz. SDK yüklemesi de tamamlandığına göre ilk android projesini oluşturabiliriz.

Android Studio ile Proje Oluşturma

Aşağıdaki giriş ekranından Start a new Android Studio Project butonuna tıklayalım.

Daha sonra Proje adı ve paket adı girelim. Proje adında Türkçe karakter olmaması gerekiyor. Paket adını keyfinize göre belirleyin fakat anlamlı olsun.

Daha sonra uygulamamızda kullanacağımız API versiyonlarını belirtiyoruz. Bunu daha sonra Proje içinden de değiştirebileceğimiz için buraya dokunmadan Next diyerek ilerliyoruz.

Empty Activity seçeneğini tıklayarak devam edelim. Eğer Blank Activity seçerseniz manuel olarak bazı ayarları sizin yapmanız gerekecektir. “Add no Activity” seçerseniz de Xml ve Activity dosyalarını sıfırdan oluşturursunuz. Diğer seçeneklerin detaylarına girmeyeceğim.

Activity sınıfına ve karşılığında kullanacağımız xml yani tasarım dosyamıza isim vererek devam edelim ve Finish butonu ile projeyi açalım.

Proje ilk açıldığında görünümü aşağıdaki gibi olacaktır. Soldaki açılır menüyü kendime göre şekillendirdim. Burada hangi buton ne işe yararın detayına girmeyeceğim. Sonraki yazılarımda bir şekilde bunlara değinmiş olacağım.