C#’da Kontrollerin Kod ile Oluşturulması

C#’da Kontrollerin Kod ile Oluşturulması

30 Kasım 2018 0 Yazar: Onur Cici

Bu yazımda C# kontrollerinin (button, textbox, label v.b) kod ile dinamik olarak oluşturulmasını ve bu kontrollere olay ekleme konularına değineceğim. Neden kontrolleri elimizle form üzerine eklemiyoruz diye sorabilirsiniz. Bazı durumlarda onlarca kontrolleri alt alta sıralamak, aralarında ki boşlukları ayarlamak ve bunları isimlendirmek canınızı sıkabilir. Bazen de dinamik yapıda yani duruma göre sayısı değişebilen kontrollere ihtiyacınız olabilir işte böyle durumlarda kontrolleri elle yerleştirmektense kod ile oluşturmak daha avantajlı olacaktır.

Form Üzerine Bir Label Kontrolü Ekleme

Basit bir örnek ile konuya giriş yapalım. Form üzerine label’i istediğimiz bir noktaya yerleştirerek, isimlendirecek ve text özelliği ile üzerine bir metin yazdıracağız.

Form İçerisine Label Kontrolü Ekleme

GroupBox İçerisine TextBox ve Button Kontrolü Ekleme

Bu örneğimizde elle eklemiş olduğumuz bir groupbox içerisine, bir adet textbox ve buton oluşturup, daha sonra butonumuzu işlevsel hale getirmek için bir click metodu tanımlayacağız.

GroupBox İçerisine TextBox ve Button Ekleme

Döngü ile Kontrollerin Dinamik Olarak Oluşturulması

Bu örneğimizde ise bir zil programı için, zilin çalacağı saatleri belirleyen label ve maskedtextbox kontrollerini kodlar ile oluşturacağız. Kontrollerin yerlerini ayarlamak için tanımlanan değişkenler kafanızı karıştırmasın.

Döngü ile Çoklu Kontrol Oluşturma

Kontrollerin kodlar ile oluşturulmasıyla ilgili değişik örnekler üzerinden konuyu açıklamaya çalıştım. Konuyla ilgili sorularınızı bana iletebilirsiniz.