C# Tarih ve Zaman Fonksiyonları

C# Tarih ve Zaman Fonksiyonları

29 Kasım 2018 0 Yazar: Onur Cici

C#’ta tarih ve zaman işlemlerini gerçekleştirmek için DateTime ve TimeSpan sınıfları ve bu sınıfların altında bulunan hazır fonksiyonlar ve özellikler kullanılmaktadır. DateTime tarih ve zaman ile ilgili görevleri gerçekleştirirken, TimeSpan ise iki tarih arasındaki farkla ilgili işlemleri yerine getirmektedir.

Bugünün Tarih ve Saatini Öğrenme

En çok ihtiyaç duyulan verilerden bir tanesi şu anın tarih ve zaman bilgisidir. Şuanın tarih ve zaman verisini form üzerinde ki bir label’da gösterelim.

DateTime.Now ve DateTime.Today

Farklı Tarih ve Zaman Değerleriyle Çalışmak

Uygulamalarımızda sadece şuanın tarih ve zaman verisinden farklı olarak hem geçmiş hem de gelecek zamana ait verileri tutmak isteyebiliriz. Bu durumda;

Yukarıdaki kullanımda tarih verisi olarak 14 Şubat 2015 tarihi atanmıştır.

TimeSpan ile Kaç Gündür Hayatta Olduğumuzu Hesaplayalım.

Form üzerinde ki kontroller yardımıyla doğum tarihimizi girip yaşımızı öğrenebileceğimiz bir uygulamayı TimeSpan sınıfını kullanarak kolaylıkla gerçekleştirebiliriz.

Kaç Gündür Hayattasın!

Uygulamaya dikkat ettiyseniz TimeSpan ile iki tarih birbirinden çıkarılmış ve aradaki fark gün cinsinden ekranda gösterilmiştir.

İki tarihin Karşılaştırılması

DateTime.Compare() fonksiyonu ile belirtilen iki tarihin birbire eşit olup olmadığı kontrol edilebilir. Tarihler birbirine eşitse 0 değeri döndürülür.

Tarih Değerinin Yıl-Ay-Gün Olarak Alınması

Bazen tarihin ay, yıl ve gün değerlerini ayrı ayrı almak isteyebiliriz. Böyle bir durumda;

Sadece Zaman Verisini Alma

Bazı durumlarda uygulamalarımızda sadece saat, dakika ve saniye bilgisine ihtiyaç duyarız.

Saat ve tarih bilgisini farklı şekillerde görüntülemek istersek String.Format() metoduyla farklı şekillerde biçimlendirebilirsiniz.