C# ile Veritabanındaki Kayıtları DataGridView İçerisinde Gösterme

C# ile Veritabanındaki Kayıtları DataGridView İçerisinde Gösterme

3 Aralık 2018 0 Yazar: Onur Cici

Bir önceki yazımda C# ile Sql Server veritabanına kayıt ekleme işlemlerini anlatmıştım. Şimdi ise veritabanındaki kayıtları formumuz üzerindeki bir DataGridView içerisinde göstermeye çalışacağız. Örneğimizde kullanacağımız önemli sınıf ve nesnelere şöyle bir bakalım.

DataGridView; kullanımı basit, kolaylıkla kişiselleştirilebilen kayıtları tablolar halinde göstermek için tasarlanmış bir kontroldür.

SqlDataAdapter; bellek üzerinde oluşturulan tablo ve kayıtların, veritabanına gönderilmesi ya da veritabanındaki tabloların belleğe çekilmesi işlemlerini gerçekleştiren sınıftır.

DataTable; veritabanından alınan bir tablo örneğini, bellekte temsil eden nesnelerdir.

Tasarım ve kodlama işlemine geçmeden önce veritabanımızdaki musteriler tablomuza birkaç tane kayıt ekleyelim.

Yukarıdaki gibi kayıtlarımızı oluşturduktan sonra formumuzu tasarlamaya başlayabiliriz. Öncelikle tüm müşteri kayıtlarını veritabanından çekerek DataGridView üzerinde göstereceğiz. Daha sonra ise tüm kayıtları değil de yazdığımız isime göre, ilgili kayıtları çeken bir arama kısmı oluşturacağız. Buna istinaden formumuzu aşağıdaki gibi tasarlayalım.

Müşteri Bilgileri Penceresi

Form tasarımı tamamlandıktan sonra kodlarımızı yazmaya başlayabiliriz. Veritabanından veri çekme ve datagrid üzerinde gösterme işlemlerini kayitGetir() metodu ile yapıyoruz. Daha sonra istediğimiz şekilde bu metodu çağırabiliriz. Diğer açıklamaları kod aralarına ekledim.

Veritabanındaki tüm kayıtları DataGridView üzerinde gösterdik. Şimdi Ara butonumuza tıkladığımızda isim şartına bağlı olarak kayıtları veritabanından çeken kodlarımızı yazalım. Kodumuzu Ara butonunun click eventi içerisine ekliyoruz.

Sql Server veritabanından verileri çekerek DataGridView içerisinde gösterik. Bir sonraki konumuz veritabanındaki verileri güncellemek üzerine olacak. Kolay gelsin.