C# ile Sql Server Veritabanından Kayıt Silme

C# ile Sql Server Veritabanından Kayıt Silme

3 Aralık 2018 0 Yazar: Onur Cici

Veritabanıyla ilgili anlatacağımız son işlem kayıt silme. Bundan önceki yazılarımda veritabanına kayıt ekleme, kayıtları görüntüleme ve kayıt güncelleme işlemlerini detaylı olarak anlattım. Ayrıca veritabanı işlemleri sırasında kullandığımız DataAdapter, DataReader, SqlCommand gibi birçok sınıftan bahsettiğimiz için burada bu konulara değinmeden geçiyorum.

Önceki yazılarımızı okumayanlar için, Sql Server üzerindeki musteriler tablomuzun aşağıdaki gibi olduğunu belirteyim.

Şimdi formumuzu tasarlayalım. Aşağıdaki gibi basit bir form işimizi görecektir.

Kayıt Silme Penceresi

Kodlarımızı yazmaya geçmeden önce programın çalışma mantığından kısaca bahsetmekte fayda var. Kayıt silme işlemi için öncellikle, silinecek kaydın veritabanından bulunması gerekiyor. Daha sonra bu kayıtla ilgili silme onayı istenerek kaydın yanlışlıkla silinmesi gibi bir durumunun önüne geçiyoruz. Son olarak silme işlemini gerçekleştirip, kullanıcıya “Silindi” mesajı göstererek işlemi tamamlıyoruz.

Programın kodlarını aşağıdaki gibi yazalım. Gerekli açıklamaları detaylı bir şekilde kod aralarına ekledim.

Silme onayı penceremizde silinecek müşterinin ad ve soyad bilgilerini gösterdiğimiz için işlem biraz uzadı fakat kullanışlı bir kayıt silme formu yaptık.

Kayıt Silme Onayı

Veritabanı işlemlerimizi bu konuyla tamamladık. Basit her yerde bulabileceğiniz anlatımlar yerine projelerde kullanabileceğiniz şekilde, açıklamalarıyla birlikte konuyu anlatmaya çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir, konuyla ilgili her türlü sorunuzu bana iletebilirsiniz.