C# ile Sql Server Veritabanı Kayıt Güncelleme İşlemleri

C# ile Sql Server Veritabanı Kayıt Güncelleme İşlemleri

3 Aralık 2018 0 Yazar: Onur Cici

Bundan önceki yazılarımda veritabanına kayıt ekleme ve kayıtları datagridview içerisinde göstermekten bahsetmiştim. Şimdi ise veritabanı içerisinden istediğimiz kaydı bulduktan sonra nasıl güncelleme işlemi yapabileceğimizi anlatacağım. Örneğimizde kullanacağımız DataAdapter ve DataReader sınıflarını inceleyelim.

SqlDataAdapter; bellek üzerinde oluşturulan tablo ve kayıtların, veritabanına gönderilmesi ya da veritabanındaki tabloların belleğe çekilmesi işlemlerini gerçekleştiren sınıftır.

SqlDataReader; veritabanından okunan kayıtların bellek üzerinde tutulmasını sağlayan sınıftır. Bağlantı açık olduğu sürece çalışır ve aynı anda sadece bir kaydı bellekte saklayabilir.

Veritabanı işlemleriyle ilgili önceki yazılarımızı okumayanlar için Sql veritabanımızdaki musteriler tablomuzu aşağıdaki gibi hazırladığımızı belirtmek isterim.

Örneğimizin nasıl çalışacağını açıklayalım. Öncelikle üzerinde değişiklik yapmak istediğimiz müşterinin bilgilerini veritabanından çekip, bu bilgileri form üzerindeki kontrollere aktaracağız. Sonra gerekli değişiklikleri yapıp, yeni verileri eskisiyle değiştireceğiz. Bunun için aşağıdaki gibi formumuzu oluşturuyoruz.

Güncelleme Form Tasarımı

Formuzun tasarımı bittikten sonra öncelikle Ara butonu yardımıyla müşteri bilgilerini bize getirecek olan kodlarımızı yazalım. Kodların çalışmasıyla ilgili ayrıntıları satır aralarına ekledim.

Kontrollerin isimlerini yazarken hata yapmadıysanız veritabanında ki ilgili kaydı, form üzerinde aşağıdaki gibi görüntülemiş olmanız gerekiyor.

Veritabanı Kayıt Sorgulama

Şimdi müşteri bilgilerinde değişiklik yaptıktan sonra veritabanındaki bilgileri güncellemek için gerekli olan Kaydet butonumuza ait kodları yazalım.

Veritabanımızdaki müşterimize ait verileri sorunsuz şekilde güncelledik. Konuyla ilgili sorularınızı bana iletebilirsiniz. Bir sonraki yazımda veritabanından kayıt silme işlemini anlatacağım. Kolay gelsin.