C# ile Rastgele Rondom Sayı Üretmek

C# ile Rastgele Rondom Sayı Üretmek

29 Kasım 2018 0 Yazar: Onur Cici

Bu yazımda C# dilinde rastgele sayı üretmek için kullanılan sınıf ve metotlardan bahsedeceğim. Bazı durumlarda uygulama içerisinde tamamen rastgele üretilen değerlere ihtiyaç duyarız. Bu değerler sayı veya harf olabileceği gibi bu ikisinin kombinasyonundan oluşan string türünde verilerde olabilir.  Rastgele sayılar özellikle şans veya tahmine dayalı oyunlarda sıklıkla kullanılırlar. Bunun dışında bilgi yarışmalarında farklı sorular ekrana getirilirken, kullanıcılara otomatik şifre oluşturma esnasında, kura çekilişlerinde rastgele değerlere ihtiyaç duyulmaktadır.

C# ile Rastgele Sayı Üretmek

C#’ta rastgele değer üretmek için Random sınıfı ve bu sınıfın içerisindeki Next, NextBytes, NextDouble metotları kullanılır. En fazla tercih edilen metot Next () metodudur.

Bu örnekte üretilen değer 0 ile +2.147.483.646 arasındaki rastgele herhangi bir sayı olabilir. Bazı durumlarda ihtiyacımıza göre üretilen sayıları kısıtlamak isteyebiliriz.

Örnek: 1 ile 50 arasında 5 adet rastgele sayı oluşturalım.

Oluşturulan sayılar tamamen rastgele olduğu için birbirinden farklı ya da aynı olabilmektedir.

NextDouble() metodu ile 0.0 ile 1.0 arasında rastgele double türünde sayılar üretilir.

C# ile Rastgele Harf Üretmek

C# ile rastgele harf üretmemizi sağlayan bir metot bulunmamaktadır. Ama ASCII tablodaki harf kodlarını kullanarak basit bir şekilde rastgele harf üretebiliriz. ASCII tabloda büyük harfler 65 ile 90 arasında yer almaktadır.

C# ile Rastgele Şifre Oluşturmak

Yukarıda ki öğrendiğimiz yöntemi kullanarak 8 karakterden oluşan rastgele bir şifre oluşturalım. Özellikle web sitelerindeki şifremi unuttum bölümünde mail adresine gönderilecek olan şifrelerin oluşturulmasında işinize yarayacaktır.

Ascii tabloda 32 ile 127 arasında klavyeden yazabileceğiniz tüm rakam, harf ve özel karakterler yer almaktadır. StringBuilder ile oluşturulan değerler arka arkaya eklenmiş ve sonuç Console ekranında gösterilmiştir.

C# ile Random sınıfı ve metotlarını kullanarak rastgele sayı ve harf üretme işlemini anlattım. Konuyla ilgili tüm sorularınızı bana iletebilirsiniz.