C# ile Müzik Çalar Yapımı

C# ile Müzik Çalar Yapımı

28 Kasım 2018 0 Yazar: Onur Cici

Bu dersimde Windows’un kendi müzik çaları olan Windows Media Player’ ı C# içerisin de kullanarak mp3, wav, wmv, avi gibi dosyaları yürütebileceğiniz basit bir müzik çalar yapımını anlatacağım.

Öncelikle formun tasarım aşaması:

Toolbox’ta standart olarak Windows Media Player öğesi gelmiyor. Bunu biz sonradan eklememiz gerekiyor. Toolbox üzerinde boş bir alanda sağ tıklayarak Choose Items seçeneğine tıklayın.

 

Ardından açılan pencerede Com Components sekmesine gelip Windows Media Player’ı seçin ve ardından Tamam deyin.

Toolbox içerisine Windows Media Player öğesi eklendi. Artık formu tasarlarken bu öğeden faydalanabilirsiniz. Ben aşağıdaki gibi bir form tasaradım.

Projenin çalışması şu şekilde olacak kullanıcı Seç butonuna tıklayarak herhangi bir çalınabilen dosya seçecek, bunun için openFileDialog nesnesine ihtiyaç duyacağız. Seçilen müzik textbox’da gösterilecek. Kullanıcı Media Player üzerinde ki kontrol tuşlarıyla müziğin akışını kontrol edebilecek.

Şimdi kod kısmına gelelim. Zaten projede tek bir Button var.

Müzik kendiliğinden çalmaya başladıysa işlem tamamdır. Eğer kodla kendiniz parçaya müdahale etmek isterseniz aşağıdaki kodlardan faydalanabilirsiniz.

Zaten Media Player öğesini biraz daha kurcalarsanız çok farklı ve kullanışlı öğelerinin olduğunu göreceksiniz.

C# ile Mp3 ve Ses Dosyası Çalma

Eğer form üzerinde Windows Media Player öğesi olsun istemiyorsanız.

Tabi WMPLib kütüphanesini kullanabilmek için Reference kısmına yine Windows Media Player’ı eklemek gerekiyor.

C# ile basit bir müzik çalar yaptık. Artık mp3 ve ses dosyalarınızı çalabilir, video dosyalarınızı oynatabilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınızı bana yorum yazarak iletebilirsiniz.