C# ile Dosya Okuma ve Yazma İşlemleri

C# ile Dosya Okuma ve Yazma İşlemleri

30 Kasım 2018 0 Yazar: Onur Cici

Bu yazımda C# ile bir metin dosyasına console ekranından girdiğimiz bir metni yazıp, sonrasında ise aynı metin dosyasından tüm verileri satır satır okuma işlemini anlatacağım. Eğer dosya ve klasör oluşturma hakkında yeterli bilgi sahibi değilseniz, öncelikle C# ile Dosya ve Klasör İşlemleri adlı yazımı okuyun. C#’ta tüm giriş/çıkış işlemleri için System.IO kütüphanesi kullanılır. Öncelikle bu namespace’i projemize ekleyelim.

Dosyaya Veri Yazma İşlemi

Veri yazma işlemi için öncelikle bir dosyaya ihtiyacımız var. FileStream sınıfı ile yeni bir dosya açabileceğimiz gibi, halen var olan bir dosya üzerine de yazma işlemi gerçekleştirebiliriz. Verileri dosyaya eklemek içinse StreamWriter sınıfını kullanacağız. Aşağıdaki dosyayaYaz() metodunu kullanarak işlemleri gerçekleştirelim. Kodların açıklamalarını satır aralarına ekledim, inceleyiniz.

Dosyadan Veri Okuma İşlemi

Veri okuma işlemi için tekrar FileStream nesnesine ihtiyacımız olacak. Fakat okuma işlemi için StreamReader sınıfını kullanacağız. Okuma işlemi için dosyadanOku() metodunu oluşturarak, kod açıklamalarını yine satır aralarına ekledim.

C# ile dosyaya yazma ve okuma işlemlerini en basit haliyle detaylara girip kodların anlaşılabilirliğini azaltmadan anlatmaya çalıştım. Sorularınızı bana iletebilirsiniz.