C# ile Access Veritabanına Kayıt Ekleme

C# ile Access Veritabanına Kayıt Ekleme

29 Kasım 2018 0 Yazar: Onur Cici

Bugün C# programlama dilini kullanarak Access veritabanına nasıl kayıt ekleyebileceğimizi adım adım anlatmaya çalışacağım. Uygulamalarınızda özellikle çok büyük verilerle çalışmıyorsanız, Access veritabanını kullanmak Sql veritabanını kullanmaktan daha kullanışlı olabilmekte.

Uygulamamıza Access içerisinde kutuphane isminde bir veritabanı ve kitaplar isminde bir tablo oluşturarak başlayalım. Tablonun genel yapısını aşağıdaki gibi olacak.

Access Kutuphane Veritabanı Kitaplar Tablosu

Tablomuzda görüldüğü üzere kitapid alanını Primary Key ve değeri Otomatik Sayı olacak şekilde ayarladık. Şimdi yeni bir Form Uygulaması açarak projemizi oluşturmaya başlayabiliriz. Veritabanını her zaman projenizin ana dizini içerisine taşımakta fayda var.

Proje Dizininde Access Veritabanı

Şimdide formumuzu veritabanında ki alanlara uygun olacak şekilde aşağıdaki gibi tasarlayalım.

Kitap Kayıt Formu

Formda hazır olduğuna göre sıra veritabanına kayıt eklemek için gerekli olan kodlara geldi. Projemizde halihazırda System.Data namespace’i ekli olarak gelmesi lazım. Sonrasında Access veritabanıyla çalıştığımız için System.Data.OleDb namespace’ini de ayrıca projemize ekliyoruz.

using System.Data;

using System.Data.OleDb;

Şimdi Kaydet butonuna tıkladığımızda çalışacak olan kodlarımızı yazabiliriz.

Kodları gereksiz detaylardan kaçınarak, en basit şekilde yazmaya çalıştım. Dikkat ettiyseniz veri girişlerini parametre kullanarak yaptık. Güvenlik sorunları nedeniyle kodlarınızı bu şekilde yazmanızı tavsiye ederim.

C# ile Access veritabanına kayıt ekleme işlemi yazım burada sona erdi. Kolay gelsin.