Blog Yazarak Para Kazanın

Blog Yazarak Para Kazanın

6 Kasım 2019 0 Yazar: Onur Cici

Bloglardan Para Kazanmak, Blog nasıl açılır, blog yazanlar ne kadar kazanıyor, bloglardan aylık kazanç

Blog yazarak para kazanmak? Çoğu kişinin hayali gibidir. Aslında bu kapitalizmin pençesinden dolayı böyledir. İnsanlar başkalarına bağlı olmadan para kazanabileceği bir ihtimal görünce,çok umutlanıyor ve hemen ilgisini çekiyor.

►1.Adım-  Blog Yazarak Para Kazanmanın İlk Adımı Nedir?

Blog yazarak para kazanmanın ilk adımı ciddiyettir. Kimse  kalitesiz ve faydasız yazıya muhtaç değil.  Alternatif ise çok var. Ciddiyetli olup güzel içerikler oluşturmadan,ortaya çıkarılan sonucu genel anlamıyla kaliteli bir şekilde sunmadan bu işten para kazanamazsınız. Blog yazarak para kazanmanın ilk adımı,  ciddiyet ve saygıdır. 

Siz yazdığınız yazılarla farkınızı mutlaka ortaya koyacaksınız. Size bu konuda iyi haberim var,tabi bakış açısına göre değişir bu. Türkiye’deki blogların %95’i kalite bakımından ortalama ve ortalamanın altındadır. Bu büyük vasatlığı kırmak kolaydır fakat ileride zorlaşabilir ama ben pek ihtimal vermiyorum.

Blog yazarlarının büyük kısmı,zirveye oynamak ve bu işi profesyonelleştirmek gibi bir misyon edinmiş değildir. Ancak her sektörün kaliteli olan blogları mevcuttur. Kimsenin bahanesi olamaz çünkü en iyi içerikleri yapmak sizin elinizde,elinizden tutan yok.


►2.Adım-  Başlangıç Nasıl Yapılır? Yol Haritası Nasıl Olmalıdır?

Ciddiyetiniz var ve yazma hevesiniz var artık. İkinci adıma geçebilirsiniz. Blog yazmaya nerden başlanır? Hemen blogu açma aşamasına mı geçelim? Tabii ki hayır.


►3.Adım- Blogunuzun Konusu Belirleyin

Blogunuz her telden çalmamalıdır. Özel bir alana yoğunlaşmalısınız. Her telden çalan blog olmaz zaten bunlar amatör girişimlerdir. Bu tip

bloglar çok fazladır ve profesyonelleşmeleri mümkün değildir. Çünkü bir insan aklına esen her konuda uzmanlaşamaz,gelişemez. Örneğin hukuk hakkında yazan birisi,aynı zamanda sağlık hakkında yazamaz. Ha yazar mı diyorsunuz? Yazsa iyi yazamaz,iyi yazsa dahi yine anlamı olmaz.

Profesyonel blog dediğiniz tek konu üzerine yoğunlaşan,tek konuya rehberlik eden bloglardır. Günümüzde profesyonel  blogları incelersek tamamı böyledir.

 


►4.Adım- Blogunuzun Tasarımını,Altyapısını Ve Domainini Belirleyin

Blogunuzun konusu belirlediniz mi? Artık tasarımı,domaini ve altyapısı seçilmelidir. Öncelikle,Tasarım dediğimiz şey bir WordPress temasıdır. WordPress teması seçmek oldukça kolaydır,hele bi blog açın da burası 5 dakikalık iş zaten. WordPress nedir öğrenmek için tıklayın.

Tasarım: Tasarımdan kastımız hazır bir temadır. WordPress için binlerce tema mevcuttur. Zaten blogunuzu WordPress ile kuracaksınız,WordPress’in ne olduğunu ise yukarıdaki linkte açıkladık.

Altyapı: Altyapıdan kastımız ise hostingtir. Hosting,yani Türkçesi ile barındırıcı demektir. İnternet sitenizin dosyalarının bulunacağı bir online web alanı yani. Bir bilgisayar diski düşünün,bu diskin tüm dünyaya açık olduğunu,içinde sundugunuz dosyaların herkese acık oldugunu düşünün.

İşte barındırıcılar böyledir,barındırıcı hizmeti veren firmalardan ister yıllık,ister aylık şekilde satın alabilirsiniz. Fiyatlar uygundur,bir problem doğurmayacaktır. Burada önemli olan hızlı altyapıya sahip olan bir firma seçmektir.

Domain: Domain,Türkçesi ile alanadı. İnternet sitenize ulaşabilmek için alacağınız isim yani.  örneğin abc.com gibi.  Alan adı almak için çokca firma vardır fakat dünya çapında en iyisi Godaddy firmasıdır. Godaddy firması üzerinden ilk defa domain alacak birisi %80 indirim kazanır.

►5.Blogumu Açtım,Artık Neler Yapacağım?

Tecrübesiz iseniz blogunuzu açmamışsınızdır muhtemelen.Başlıkta her ne kadar açtım diye alıntılanmış olsa bile. Çünkü tecrübesizseniz;barındırıcı nereden alacağım,domaini nereden alıp ne yapacağım gibi çokca soru olacaktır kafanızda. Fakat blog açmayı zaten biliyorsanız bir sıkıntı yok

Eğer isterseniz bu konudaki profesyonel hizmetlerime şöyle bi bakabilirsiniz;

 

Blogunuzu açıktan sonra logonuz,bileşenleriniz,okunabilirlik,arayüz dizaynı gibi ayarlamalar yapılmalıdır.Gireceğiniz ilk içeriğin kalitesi son derece yüksek olmalıdır. Çünkü ilk içeriğinizin kalitesi neyse o kalitede devam edersiniz.

►6. Emeği Kazanca Dönüştürme Yolları

Blogunuzdan para kazanmanız tabii ki emek ister. İnsanlar parasını boş yere harcamaz çünkü. Onlar için bir sürü alternatif olduğunu asla unutmayın,kaliteli işlerle kalitesiz işleri ayırt etme konusunda mükemmeldir insanlar.

Blogunuzdaki içerik haritasını özenle hazırlamalısınız. Sektörünüzdeki popüler konu başlıklarını ele alıp,onlarla alakalı yüksek içerik değerine sahip makaleler hazırlamalısınız.

Bunlar zamanla arama motorunda üst sırada çıkacaktır ve yavaş yavaş kazanca dönüşecektir. Aslında kazanca dönüşmesi tamamen yeteneğinize bağlıdır,pazarlama stratejiniz ve mantığınız devreye giriyor burada.  Mesela,benim anasayfamda şu an okuduğunuz yazılar bir tesadüf değil. Ben sizin bu yazıyı aradığınızı bildiğim için anasayfaya direkt yerleştirdim bunu.

Blog yazarlarının  kazanç türleri genellikle şöyledir:

  • Google Adsense reklamları (fakat çok fazla ziyaretçi sayısı gerekir)
  • Tanıtım yazıları (başka bir blogun reklamını kendi blogunuzda para karşılığı yapmak)
  • Makalelerinizden etkilenen insanların sizinle iletişime geçerek hizmet talep etmesi(insanları etkilemek zordur,oldukca beğenmelidirler sizi)

Yukarıdaki 3 yöntem çok farklı farklıdır. Mesela çok kaliteli bir blogdan alınan tanıtım yazısı için 100-150 TL ücret vermek gerekebilir. Ancak tanıtım yazısı sabit bir gelir değildir. Google Adsense geliri için ise ziyaretçi sayısı çok fazla olmalıdır çünkü ne kadar çok tıklama alırsak o kadar çok para kazanırız.

Google Adsense nedir dersen bir tıkla da gör diyorum.

Blog yazarlığının gerçek kazancı ise  gelecektir. Kaliteli yazılarınız gelecek için size daima referans niteliğindedir.

Verdiğim linklerle beraber oldukça açıklayıcı bir makale olduğunu düşünüyorum bu yazının. Sorularınız varsa sağ alttaki WhatsApp butonundan bana sorun,çekinmeyin lütfen ? Aynı zamanda blogumuzun diğer yazılarına ulaşmak için üst menüleri kullanınız.