Basit Php Örnekleri ve Çözümleri

Basit Php Örnekleri ve Çözümleri

10 Aralık 2018 0 Yazar: Onur Cici

Php bilginizi geliştirmek veya sınavlara hazırlık olması amacıyla, temel konularla ilgili basit php örneklerini derlemeye çalıştım. Örnekler içerisinde değişken kullanımı, karar kontrol deyimleri, döngüler, diziler, html içerisine php kodu gömme gibi konuların iyice anlaşılıp ve pekiştirilmesini hedefledim. Kodların iyice anlaşılması için kod satırları arasında önemli noktaları yorum satırı olarak belirttim. Umarım herkese faydalı olur.

Basit Php Örnekleri

Örnek 1: Vize ve final notları girildiğinde ortalamayı hesaplayan, ortalama 50’nin üzerinde ise ‘GEÇTİ’ değilse ‘KALDI’ yazan programın php kodlarını yazın. (Vize ortalamayı %40, final %60 oranında etkiler.)

Örnek 2: 0 ile 100 arasında ki çift sayıları alt alta yazdırmak için gerekli olan php kodunu yazın.

Örnek 3: Heading (Başlık) etiketlerini kullanarak küçükten büyüğe “Merhaba Dünya” yazdıran php kodunu yazın.

Örnek 4: Bir sayı dizisi içerisinde karışık olarak verilen sayıları ( örneğin: 3, 8, -5, 11, 7, 29, -4) sıralayarak alt alta yazdıran php kodunu yazın.

Örnek 5: Çarpım tablosunu oluşturan php kodlarını yazın.

Örnek 6: 50 ile 100 arasında ki sayılardan 5’e bölünenleri alt alta yazdıran php kodunu yazın.

Örnek 7: Verilen sayının faktöriyelini bulan php kodunu yazın.

Örnek 8: Fiyatı girilen ürüne %18 KDV ekleyerek ödenecek tutarı bulan, tutar 100 TL’nin üzerinde ise ayrıca “Kargo Bedava” yazan php kodlarını yazın.

Şimdilik php örneklerini sonlandırıyorum. Sizde sorularınızı yorum olarak gönderirseniz, konunun altına çözümlerini ekleyerek daha fazla kişinin konudan yararlanmasına olanak sağlayabilirsiniz.