Asp.Net ile Güvenlik Kodu (Captcha) Oluşturma

Asp.Net ile Güvenlik Kodu (Captcha) Oluşturma

29 Kasım 2018 0 Yazar: Onur Cici

Güvenlik kodu (captcha), web sitelerimizi saldırılardan korumak için kullandığımız, basit olduğu kadar kullanışlı bir güvenlik önlemidir. Bu yazımda Asp.Net teknolojisi ve C# dilini kullanarak basit bir güvenlik kodu oluşturma ve bu kodun doğrulanması işlemini uygulamaya dökeceğiz.

Güvenlik Kodu (Captcha) Kullanmam Gerekli mi?

Güvenlik kodları web sitelerin form doldurma işlemleri sırasında kullanılır. En fazla siteye üyelik, iletişim formu ile mesaj gönderme, sistemlere birden fazla yanlış şifre girme gibi durumlarda tercih edilir.

Eğer bu güvenlik önlemi olmasaydı;

  • Web sitelerin iletişim bölümlerine botlar aracılığıyla yüzlerce mesaj göndermek mümkün olurdu.
  • Kullanıcı girişi gerektiren sistemlere brute force saldırıları düzenlenerek şifreler kolaylıkla bulunabilirdi.
  • Veritabanlarına yüzlerce sorgu gönderilerek sistemlerin devre dışı kalması sağlanabilirdi.

Basit bir güvenlik önlemi ile bu tür sorunlardan kurtulmak mümkün. Ayrıca bu tür bir güvenlik kodu ve doğrulama sistemi yapmak için çok fazla kodlama bilgisine de gerek yok. Aşağıdaki örneği konunun anlaşılabilmesi için mümkün olduğunca basit tutmaya çalıştım. Basit değişiklikler ile daha karmaşık bir doğrulama sistemi oluşturabilirsiniz.

Örneğimiz şu şekilde çalışacak. Öncelikle 29 harf ve 10 adet rakamdan oluşan dizi içerisinden rastgele 5 adet karakter alınacak. Bu 5 adet karakterden oluşacak veriye erişimin dışarıdan engellenmesi için bir Sessiona aktarılacak. Ziyaretçiye ise bu veri bir resim dosyası şeklinde gösterilerek, girdiği değer ile Session içerisindeki veri karşılaştırılacak. Aşağıdaki gibi bir tasarım yaparak işe başlayalım.

 

Asp.Net formunu aşağıdaki kodları kullanarak oluşturabilirsiniz.

Programın C# kodlarını da aşağıdan inceleyebilirsiniz. Gerekli açıklamaları kodların arasına ekledim.